Djimon Hounsou

  21 Hayranı Var
  •   Doğum Yeri: Benin
  •  Doğum Tarihi: 24 Nisan 1964
Djimon Gaston Hounsou 24 Nisan 1964 senesinde Batı Afrika’da, Benin’in Cotonou köyünde doğdu. 13 yaşındayken ailesi onu Paris’teki abisinin yanına okula gitmek üzere gönderdi. Ama Hounsou, okulu pek sevmedi ve çalışmak üzere okuldan ayrıldı. Çok uzun bir süre iş bulamayan Djimon, bir yıla yakın bir süre Paris’in sokaklarında yaşadı, köprülerin altında uyudu, yemek bulabilmek için çöp kutularını karıştırdı, meşhur Pompidou Meydanı’nın süslü çeşmelerinde yıkandı ve tabii para için dilendi.

1989 yılında iş için gittiği Los Angeles’ta bu sefer de Madonna tarafından keşfedilir. Böylece, o zamanlar Madonna’nın en ünlü şarkılarından biri olan unutulmaz “Express Yourself”in klibinde, yıldıza Djimon Hounsou eşlik edecektir. Zaten çocukluğundan beri oyunculuğa ilgisi ve yatkınlığı olan Djimon, Fransa’da sektörün çok kısıtlı olması ve siyahî oyunculara sunulan rollerin çok fazla olmamasından dolayı Los Angeles’a taşınmaya karar verir ve böylece Hollywood macerası başlamış olur. Ülkemizde de 90’larda çok popüler olan Evimiz Hollywood’da gibi dizilerde ve çeşitli kliplerde yer aldıktan sonra onu tüm dünyaya tanıştıracak ve oyunculuk gücünü gerçek anlamda ortaya koymasını sağlayacak film “Amistad”da rol alır. Rol arkadaşları iki ünlü oyuncu Morgan Freeman ve Anthony Hopkins’dir. Tecrübeli yönetmen Steven Spielberg’ün de teşvikiyle ve atalarının yaşadıkları gerçek bir dramı sahnelemenin verdiği azimle, azıcık İngilizcesiyle Djimon büyük ve güçlü bir oyun çıkarır. Bu rol kendisine parlak bir geleceğin kapılarını aralamakla kalmayacak, o sene Altın Küre’de adaylık da getirecektir.

Amistad’ın bütün başarılarına rağmen, gerisini getirmek çok da kolay olmaz. Filmden sonra yapımcılarla yaptığı bazı görüşmelerde İngilizcesinin yeterli olmaması nedeniyle eleştirilir ve birçok rolden geri çevrilir. Djimon, bir söyleşisinde o zamanlarla ilgili şöyle konuşur, “Bakın, eğer dil problemimin üzerinde çok dursaydım ve bunun önümde bir engel teşkil etmesine izin verseydim, şu anda olduğum yere gelemezdim ve hiçbir mesafe katedemezdim”. Böylece Djimon hırsla sektörde ilerlemeye devam eder. Russel Crowe’la “Gladyatör”, Keanu Reeves’le “Konstantin” gibi filmlerde yardımcı oyunculuk yaparak kendini gösterir.

“Yeni Bir Ülkede” (In America) filmi Amistad’dan sonra kendisi hakkında en iyi yorumların geleceği ikinci filmi olur. İrlanda’dan Amerika’ya göç eden bir ailenin yeni dünyalarına adapte olma süreçlerinde karşılarına çıkan ve onlara beklenmedik derecede yardımcı olan bir sanatçıyı canlandırdığı rolüyle bağımsız film festivallerinden bol ödül alarak, o yıl Oscarlarda en iyi yardımcı erkek oyuncu kategorisinde aday olur.
Ülkemizde bu hafta vizyona girecek “Kanlı Elmas” filminde de, eleştirmenlere göre bu yılın en iyi performanslarından birini sergileyerek Djimon yine karşımıza çıkıyor. “Kanlı Elmas” 1990’ların başlarında Sierra Leone’deki iç savaş döneminde geçiyor. Leonardo Di Caprio ve Djimon Hounsou’ya Oscar’larda adaylık getiren filmle, aktör bu seneye damgasını vuran oyunculuklardan birine de imza atmış oldu. Hounsou’nun kalbinde yatan yeni rol ise Nelson Mandela’nın hayatı üzerine yapılacak, proje aşamasındaki filmde oynayabilmek. Oyuncu aynı zamanda, kişiliğine, hedeflerine ve ideolojisine uygun filmlerin yapımcılığını da yapabileceği bir prodüksiyon şirketi kuruyor.